Idealna palata poštara Ševala

Idealna palata poštara Ševala

Ferdinand Ševal ( fr.Ferdinand Cheval), živeo od 19. aprila 1836. do 19. avgusta 1924. godine, od 1879. do 1912. godine , 10 hiljada dana, 33 godine i preko 93.000 sati, gradio je svoju Idealnu palatu u Hauterives (Oteriv)(oblast Drôme) na jugoistoku Francuske. Kako je bio neškolovan, prvo je radio kao pekarski šegrt a zatim kao poštar. Da bi dostavio poštu, tokom dana prelazio je veće razdaljine peške. U nekom momentu, kada je imao 43 godine spotakao se o jedan kamen. Pogledavši šta mu je omelo kretanje, primetio je kamen neobične lepote i poneo ga sa sobom jer ga je podsetio na san koji je 15ak godina ranije sanjao - u snu je izgradio ogromu gradjevinu za koju nije znao bi li je svrstao u palatu, zamak ili pećinu.

To je prvi kamen koji je ugradjen u Ferdinandovu Idealnu palatu, palatu iz snova ovog poštara, koju je gradio u svom povrtnjaku narednih 33 godine, svaki dan. Sutradan, vratio se po još kamenja koje je mu delovalo i lepše onako oblikovano vodom, vremenom - kamen peščar. Kasnije, koristio je i druge vrste kamenja kao i školjke.

Inspiraciju za ovo delo dobio je pre svega iz svog sna a potom iz prirode, razglednica i iz prvih ilustrovanih magazina koje je dostavljao. U početku, tokom svog poštarskog posla, sakupljao je i prenosio kamenje u džepovima, a kasnije i nakon posla, kamenje bi prebacivao korpama pa na kraju i kolicima. Često je bio meta podsmeha svojih seljana dok je stvarao svoje delo. Smatrali su ga "jadnom budalom" koja gomila kamenje tokom svojih obilazaka, vraća se uveče da bi kolicima prevezao kamenje kojim puni svoju baštu. Tokom života Cheval je svedok smrti svojih voljenih: prva supruga Rosalie, jedan od 2 sina koje je imao sa njom Victorin, ćerka iz drugog braka Alice, druga supruga Claire-Philomène. U 43. godini (1879) počinje da gradi svoju palatu. Palatu gradi i danju i noću pod svetlom uljane lampe.

Prvobitna namera Ševala je bila da bude sahranjen u palati zajedno sa svojom drugom ženom, kojom se oženio kao udovac. Zemlja na kojoj je gradio palatu, taj povrtnjak, zapravo je bio njen miraz. Medjutim, Gradska kuća i crkva nisu dozvolili sahranu van groblja kako je planirao pa su i jedno i drugo sahranjeni na groblju. Prvo ona a zatim on. Porodičnu grobnicu je gradio i ukrašavao svojom umetnošću 8 godina nakon završetka palate a sa radom je počeo u dobi od već 76 godina i to po istom principu kao i Idealnu palatu, kamen po kamen, nazvavši je "Grobnica tišine i beskrajnog odmora". Istovremeno je sagradio u Vilu Alicijus, koja se nalazi u blizini palate ali su je vremenom preuredjivali tako da od njenog prvobitnog izgleda nije ostalo skoro ništa. Sve tri gradjevine su klasifikovane kao istorijski spomenici.

Idealna palata, dugačka je 26, široka 11 a visoka 12m. Kamenje različite veličine, oblika i sastava, spajano je mešavinom kreča, maltera i cementa a ojačano metalnim delovima, što bi u tom periodu bilo preteča tehnici armiranog betona (1879-1912).

Na istočnoj strani palate, odakle je Ševal krenuo sa gradnjom, nalazi se fontana "Izvor života", sa lavom i psom. Nakon nje je izgradio egipatsku grobnicu s namerom da tu bude sahranjen sa svojom ženom, što je država odbila. Egipatska grobnica se nalazi desno od fontane a levo se nalazi Ševalova predstava hinduističkog hrama sa prostorijom u kojoj je skrivao i čuvao svoja kolica. Na kraju, tu su ogromna tri kamena visine 10.5 metara, koji posećaju na ljudsku figuru i Ševal je svakom dao ime, uklesao je uz figuru: Vercingetoriks, Arhimed i Julije Cezar. 20 Godina rada je dobrim delom otišlo na istočnu stranu gradjevine. Gigantske figure su podrška kuli "Barbari" odakle niz labudova, napravljenih od cementa, vodi do spiralnog stepeništa. Tri stepeništa vode do Terase gde je poštar postavio svoj "kamen spoticanja", koji ga je inspirisao na gradnju ove gradjevine. Na vrhu palate, gde je Barbari kula, nalazi se rezervoar za vodu koji je služio za snabdevanje palate vodom i voda bi se kretala do fontane "Izvor života", ali je kretanje vode previše oštetilo gradjevinu i sistem je tako zaustavljen i ostavljen bez vode. Tu je i hram prirode, deo gradjevine nalik hramu uradjenom u egipatskom stilu koji podržavaju veliki stubovi a tu su i dve fontane pod nazivom Izvor života i Izvor mudrosti. U palati se nalaze i detalji inspirisani Biblijom, Devicom Marijom, evandjelistima.

Severnu stranu predstavlja dugačka staza, prošarana velikim otvorima da bi se obezbedila svetlost u centru gradjevine. Nalik je šumi jer su zidovi obloženi mahovinom i morskim algama. Uskovitlana kombinacija šljunka i školjki na plafonu, predstavlja lustere. Gornji zidovi su obloženi trakama na kojima su uklesane životinje u egipatskom stilu. Na toj strani gradjevine ima još životinja, 2 noja (majka i otac verovatno), mali noj, kamila visine 1.2 metra, polarni medved, flamingosi, lavovi, hobotnice. Hobotnica koja je izvajana na zapadnom uglu, predstavlja završnu tačku ovog rada. Na suprotnoj strani zgrade, sam umetnik je napisao:"10.000 dana, 93.000 sati, 33 godine borbe. ..."
Na južnoj strani je izgradjen Predpotopni muzej, pećina u kojoj je Ševal držao kamenje koje je čekalo da bude korišteno u izgradnji.

Zapadna strana ima niz gradjevina koje predstavljaju švajcarsku kolibu, hinduistički hram, Belu kuću, motiv kuće iz Alžira, zamak iz srednjeg veka a u unutrašnjosti se nalazi džamija. Na stubovima u klasičnom stilu je ispisao slova CHEVAL kao potpis svog rada.
U unutrašnjosti se nalazi galerija, dugačak unutrašnji hodnik i tu su smeštene životinje: medved, slon, mačka, vuk, flamingosi, kamila.

Poema, "Ton idéal, ton Palais”, Emile Roux Parassac, koja je inspirisala Ševala na naziv ovog spomenika, ispisana je na ulasku u ovu galeriju.

Na palati se mogu videti i uklesane pesme i kratki citati poput "Delo jednog čoveka", "Zanost lepog sna i nagrada truda", "San seljaka", "Hram života", "Palata mašte".

Godina je 1937., Pablo Pikaso je upravo završio svoju Gerniku i planira da leto provede u malom mestu na obali Sredozemnog mora, u Mouginsu. Sa sobom vodi svoju ljubavnicu, muzu, model Henrijetu Teodoru Marković poznatiju kao Dora Mar, prijatelja Pol Eluara sa njegovom suprugom i ćerkom. Put je potrajao 3 duga dana i tokom puta odlučuju da svrate i posete Idealnu palatu. Tom prilikom Pikaso radi nekoliko crteža u svojoj svesci i Chevala, zbog igre reči u imenu poštara, predstavlja slikom bića sa ptičijom glavom, telom konja, a Dora Mar pravi seriju fotografija koje su nakon njene smrti otkupljene i sada su deo kolekcije Idealne palate. Sam Pikaso je impresioniran ovim delom i daje mu moralnu podršku. Isto tridesetih godina prošlog veka, to rade i Andre Breton (doktor, psihijatar ali i pesnik, kritičar i glavni teoretičar nadrealizma) i Max Ernst, nemački slikar i vajar.

1969. Godine, francuski ministar kulture, André Malraux, uprkos protivljenju svojih savetnika, Idealnu palatu proglasio je kulturno-istorijskim spomenikom i kao takva stavljena je pod zaštitu države. Savetnici su imali drugačije mišljenje. "Cela stvar je apsolutno odvratna. Užasna zbirka ludila zbunjenog seljačkog mozga". Ministar je izjavio: "Šta je Idealna palata? To je jedini primer u naivne umetnosti u arhitekturi. Naivna umetnost je banalna pojava, svima poznata ali nema arhitekturu... U vreme kada je naivna umetnost postala značajna stvarnost, i mi Francuzi imamo sreće da posedujemo jedino delo naivne arhitekture, bilo bi detinjasto ne klasifikovati je i čekati da bude uništena."
Tako poštar, Ferdinand Cheval kao samouk umetnik čijom umetnošću ne upravljaju ustaljeni umetnički pravci, predstavlja pionira naivne arhitekture svojim delom "Idealna palata" . Po mišljenju André Bretona, još od 1920. predstavlja i preteču nadrealne arhitekture.

O ovom umetniku, Ferdinandu Ševalu, napravljen je i film pod nazivom "Neverovatna priča o poštaru Ševalu" i emitovan je u januaru 2018 godine. nakon čega je u julu iste godine, poseta tog mesta dostigla cifru od 180.000 posetilaca.

U svetlu današnje medicine, neuropsihijatar iz bolnice Necker, Olivier Dulac, smatra da Cheval predstavlja tipičan profil Aspergerove autistične osobe. dok režiser filma i Chevalu smatra da je bio poseban psihološki profil koji je uspeo da ostvari svoju fiks ideju i izgradi svoju palatu.












Izvori:
- wikipedia,
-https://www.facteurcheval.com/en/history/,
-https://wukali.com/2023/01/20/dora-maar-visite-avec-picasso-le-palais-du-facteur-cheval/19610/,
- https://www.facteurcheval.com/programmation/evenements/dora-maar/,
- https://www.sciencesetavenir.fr/decouvrir/quand-picasso-retourne-au-palais-ideal-du-facteur-cheval_137471











0 коментара :

Post a Comment